مصرف بیش ازحد برخی عرقیات خطرناک است

مصرف بیش ازحد برخی عرقیات خطرناک است

نویسنده : مدیر آموزش 1396/11/29


عرقیات خطرناک

خواص یک گیاه دارویی که در نقاط مختلف کشور کشت می شود با توجه به نوع آب و هوا و خاک متفاوت است، بنابراین تاثیر آن نیز متفاوت خواهد بود.

دکتر شاهین مرآت فوق تخصص گوارش و کبد در نشست خبری هفدهمین کنگره بین المللی گوارش و کبد، گفت: خواص یک گیاه دارویی که در نقاط مختلف کشور کشت می شود با توجه به نوع آب و هوا و خاک متفاوت است، بنابراین تاثیر آن نیز متفاوت خواهد بود.

در برخی ازگیاهان دارویی سمومی وجود دارد که هنر علم این است که آن سموم را جدا کند تا وارد بدن نشود،اما در روش سنتی این سموم با مصرف گیاهان وارد بدن می شود.

اولین جایی که آسیب می بیند کبد است، زیرا کار سم زدایی در بدن را انجام می دهد که استمرار این کار کبد را با مشکل مواجه می کند. علاوه بر این گیاهان دارویی برای مصرف، نیاز به پاک کردن دارند تا اگر گیاه دیگری با آن جمع آوری شده باشد، جدا شود اما در بسیاری موارد این پاکسازی دقیق انجام نمی شود و خواص گیاهی که با آن مصرف می شود نیز مشخص نیست.

مساله دیگر این است که مصرف بیشتر از حد معمول برخی ازعرقیات نیز خطرناک است وچون از این نظرنظارتی وجود نداردهمه فکرمی کنند که این مواد بی ضرر هستند، در حالی که تداوم مصرف آن مشکل ساز است. در هفته شاید یک بیمار هپاتیت کبد ناشی از گیاهان دارویی دارم. 

کبد چرب در کشوردرحال افزایش است،در برخی نقاط کشور 30 تا 40 درصد و برخی نقاط 20 درصد کبد چرب شیوع دارد، اما حد معمول آن در کل کشور 30 درصد است، یعنی 30 درصد مردم کشور کبد چرب دارند و از این میزان 10 درصد هپاتیت کبد چرب دارند. دقیق ترین راه تشخیص کبد چرب نمونه برداری است، اما امکان انجام آن برای همه و در سراسر کشور وجود ندارد، از این رو معمول ترین راه سونوگرافی است.

وی با بیان اینکه کبد چرب در اطفال نیز رو به افزایش است، افزود: کبد چرب علائمی ندارد تا زمانی که به سیروز تبدیل شود، اما در آزمایش ها دیده می شود و تنها راه درمان آن کاهش وزن و ورزش است. از زمان شروع کبد چرب تا زمانی که به مرحله نهایی برسد 30 تا 40 سال زمان نیاز است، بنابراین زمان زیادی برای تشخیص و درمان آن در اختیار است. افراد چاق، دیابتی و چربی خون بالا باید از لجاظ کبد چرب خود را مرتب کنترل کنند، اما افراد عادی نیازی به کنترل مداوم ندارند.


بررسی ها نشان می دهد شیوع کبد چرب و چاقی در کشور بیشتر از میانگین جهانی است، مطالعه ای که در گلستان انجام شد نشان می دهد 40 تا 50 درصد مردم این منطقه کبد چرب دارند، اما برای کل کشور عدد 30 درصد شیوع اعلام شده است.

دکتر مرآتی به نقش استرس در بروز کبد چرب اشاره کرد و گفت: استرس موجب چاقی و چاقی موجب بروز کبد چرب می شود، بنابراین استرس به طور مستقیم نقشی ندارد. همچنین کبد چرب بارداری نیز در کشور مشاهده شده که بیماری بسیار نادری است و زنان باردار به آن مبتلا می شوند.

برچسب ها: عرقیات خطرناک

دیدگاه خود را ارسال نمایید